reklama

Test na těhotenskou cukrovku (OGTT)

Test na těhotenskou cukrovku se odborně nazývá orální glukózový toleranční test (OGTT) a provádí se obvykle mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

Co je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes) je typ cukrovky, který se během těhotenství rozvine u zhruba 4 % žen1. Při těhotenské cukrovce neprodukuje slinivka břišní dostatek inzulinu, který je potřebný pro úpravu množství glukózy v krvi. Glukóza pak přechází ve velkém množství do krve plodu, u kterého vyvolává nadměrnou produkci inzulínu a tak způsobu rychlý růst plodu. Více o těhotenské cukrovce a rizicích spojených s tímto onemocněním si můžete přečíst v našem článku Těhotenská cukrovka (gestační diabetes).

Komu je test na těhotenskou cukrovku určen a kdy se provádí

Orální glukózový toleranční test by měly podstoupit všechny těhotné ženy mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. U žen s vyšším rizikem těhotenské cukrovky by měl být test proveden již v 1. trimestru, při negativním výsledku z 1. trimestru by měl být test zopakován ve 2. trimestru, popř. pokud je výsledek testu opět negativní, tak znovu ve 3. trimestru.

Vyšší riziko těhotenské cukrovky mají:

  • obézní ženy,
  • ženy s těhotenskou cukrovkou v přechozích těhotenstvích,
  • ženy, jejichž nejbližší příbuzní (rodiče, sourozenci) trpí na cukrovku I. nebo II. typu,
  • ženy, které v předchozích těhotenstvích porodily velké dítě (nad 4 kg),
  • ženy, které v předchozích těhotenstvích porodily mrtvé dítě.

Jak test na těhotenskou cukrovku probíhá

Test se provádí na lačno (po nejméně 10 hodinách bez jídla a pití). Test by se neměl provádět při nemoci (nachlazení, chřipka, střevní problémy) nebo po úrazu. Předchozí den není třeba nijak omezovat stravu, vhodné je pouze vyhnout se extrémní fyzické námaze (běžné cvičení výsledky testu nezkreslí).

Při testu se 3x odebírá žilní krev, hodnoty z krve z prstu nejsou pro tento účel spolehlivé. Po každém odběru se zjišťuje glykémie, tj. koncentrace glukózy v krvi. Nejprve se odebírá krev na lačno. Poté těhotná žena vypije roztok glukózy (je možné si přinést vlastní černý čaj, popř. je možné ochutit roztok šťávou z půlky citrónu, aby byla chuť roztoku lepší). Krev se odebírá po 1 hodině a po 2 hodinách od vypití roztoku.

Během testu je nutné zůstat v klidu, protože fyzická aktivita (včetně např. klidné chůze) ovlivňuje vstřebávání cukru v těle a výsledek testu by mohl být zkreslený.

Hodnocení výsledků orálního glukózového tolerančního testu

Normální hodnoty glykémie při testu jsou:

  • nalačno - do 5,1 mmol/l,
  • po 1 hodině od vypití roztoku - do 10,0 mmol/l,
  • po 2 hodinách od vypití roztoku - do 8,5 mmol/l.

Pokud je glykémie zvýšená již při prvním odběru, test se přeruší a zopakuje následující den. Pokud je i při opakovaném odběru na lačno glykémie zvýšená, je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky bez dalších odběrů. Pro pozitivní výsledek testu postačuje i jen mírné překročení normálních hodnot i jen v jednom testovaném vzorku. Z hodnot glykémie nelze odvozovat tíži těhotenské cukrovky, test pouze ukazuje, zda těhotná žena trpí těhotenskou cukrovkou či nikoli. Při pozitivním výsledku se test již v dalším průběhu těhotenství neopakuje.

Co dělat, když je test na těhotenskou cukrovku pozitivní

Ženy s těhotenskou cukrovkou dochází do dietologické poradny, kde se jim dostane poučení o dietě při těhotenské cukrovce a je jim pravidelně kontrolována hladina glukózy v krvi nalačno a po jídle.
Seznam dietologických poraden a mnoho informací o těhotenské cukrovce najdete na webu www.tehotenskacukrovka.cz.

Znamená cukr v moči, že mám těhotenskou cukrovku?

Zjištění cukru v moči neznamená automaticky, že žena trpí těhotenskou cukrovkou, je to pouze důvod pro provedení orálního glukózového tolerančního testu, pokud nebyl proveden v nedávné době. Pokud jsou výsledky krevních odběrů v pořádku, pak se ani při nálezu cukru v moči nejedná o těhotenskou cukrovku a nejsou potřeba žádná další opatření.

Zeptejte se na test na těhotenskou cukrovku v diskuzním fóru nebo sdílejte své  zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1http://cs.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus
http://www.tehotenskacukrovka.cz

Doporučit e-mailem

Zkratky z ultrazvuku Vyšetření na streptokoky skupiny B v těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist