Spánek kojenců: 6 až 9 měsíců

Děti ve věku 6 až 9 měsíců spí denně zhruba 14 hodin, přičemž souvislý noční spánek u nich trvá až 8 hodin. V průběhu nočního spánku se děti většinou alespoň jednou probudí, ale jsou obvykle schopné znovu samy usnout.

Koupání

Během dne ještě děti v tomto věku potřebují alespoň dvě kratší prospání, aby nebyly večer příliš unavené.

Některé děti, které dříve spaly dobře, začínají mít v tomto věku znovu problémy s usínáním a s častějším nočním probouzením. Jedním z důvodů je rychlý rozvoj motorických dovedností. Děti nevydrží ležet na zádech, protože je jejich přirozenost nutí stále procvičovat nově nabyté dovednosti - otáčení, posazování, lezení. Dítě, které dříve v klidu samo usínalo, se najednou po uložení kutálí po postýlce, obchází ji po čtyřech a někdy se v ní i staví. Dítě pak často přivolává rodiče, aby mu pomohli z nějaké nepohodlné pozice, nebo usíná únavou v nejrůznějších krkolomných pozicích. Dalším důvodem neklidného spánku v tomto období může být začínající separační úzkost. Když se dítě v noci probudí, neví, kde jsou jeho nejbližší, a začne je pláčem přivolávat.

Zde je několik rad, jak pomoci dítěti vytvořit si zralejší režim spánku:

  • Dodržujte uspávací rituály. Rituály jsou pro dítě velmi důležité, pomáhají mu se zklidnit a připravit se na spánek. V tomto věku se již děti začínají rituálů účastnit a vyjadřují svoje potěšení z nich. Rituály mohou zahrnovat koupání, převlékání do pyžamka, poslední večerní kojení, čtení pohádek nebo básniček, zpívání písniček, rozloučení s hračkami, polibek na dobrou noc a mnoho dalších věcí podle osobních zvyklostí. Důležité je provádět rituály každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném pořadí.
  • Naplánujte si denní režim. Pokud budete dítě ukládat k dennímu i nočnímu spánku každý den zhruba ve stejnou dobu, prospěje to vám i dítěti. Denní režim neznamená plánování dne na minuty, spíše máme na mysli přibližné rozložení činností během dne. Během dne je třeba sledovat u dítěte známky únavy a ukládat ho k spánku ve vhodnou dobu.
  • Umožněte dítěti usínat samostatně. Pokud si dítě v mladším věku vytvoří asociaci mezi nějakou činností (houpání, krmení) a spánkem, je pravděpodobné, že pak bude tuto činnost dlouhodobě vyžadovat při každém usínání, což může být v tomto věku i několikrát za noc. V tomto věku nejčastěji přetrvává asociace mezi kojením a usnutím. Kojenci starší 6 měsíců již noční krmení nepotřebují a záleží pak na mamince, zda se rozhodne dítě nočnímu kojení odnaučit. Odnaučování se neobejde bez pláče, odměnou však bude zdravější spánek dítěte a odpočatá maminka.

Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.

Dětská kalkulačka

dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.

Dětský kalendář

Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage6to9months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/baby_sleep_(two_to_12_months).html

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.