Spalničky

Spalničky jsou virové onemocnění, které dnes není příliš časté, protože v Česku, stejně jako ve většině vyspělých zemí světa, jsou děti proti této nemoci povinně očkovány.

Očkování proti spalničkám

V chudých zemích patří ještě dnes spalničky mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí.1 Dříve byly spalničky obávanou nemocí pro svůj poměrně těžký průběh a možné komplikace. Nemoc postihuje zejména děti, ale onemocnět mohou i dospělí. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, inkubační doba je 7 až 18 dní2. Dítě je infekční zhruba 4 dny před a 4 dny2 po objevení vyrážky charakteristické pro toto onemocnění. Proděláním nemoci vzniká celoživotní imunita.

Průběh a příznaky spalniček

Spalničky se zpočátku projevují jako onemocnění dýchacích cest. Dítě má horečku, silnou rýmu a kašel, častý je zánět spojivek. Horečka může být velmi vysoká, až přes 40 °C, a navíc přetrvává několik dní. Dítě je obvykle velmi slabé a unavené. V ústech se objevuje vyrážka v podobě bílých teček na červeném podkladu. Po dvou až čtyřech dnech od začátku onemocnění se objevuje červená vyrážka na těle, nejprve na hlavě a krku, poté na zádech, celém trupu, rukách a nohách. Vyrážka může mírně svědit. Při výsevu vyrážku se může ještě zvýšit horečka a zhoršit kašel, objevit se může také průjem, zvracení nebo nateklé uzliny. Po několika dnech vyrážka opět mizí ve směru odshora dolů tak, jak se objevila.

Fotografie dítěte se spalničkami na serveru Wikipedie.

Komplikace spalniček

Spalničky mohou u oslabených dětí nebo dospělých vyvolat vážné komplikace, např. zápal plic, zánět mozkových blan nebo mozku. Při vysoké horečce hrozí dítěti febrilní křeče.

Léčba spalniček

Základem léčby je klid na lůžku, podávání tekutin a lehce stravitelného jídla. Při zánětu spojivek chraňte dítě před silnějším světlem. Horečku je možné mírnit přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v běžném dávkování. Teplotu je možné snižovat také zábaly nebo omýváním vlažnou vodou ve vaně. Po vymizení vyrážky může kůže zůstat vysušená, rychlejší hojení pak můžete podpořit promaštěním kůže krémy nebo tělovými mléky.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo spalničkami. Návštěvu si s lékařem domluvte telefonicky, abyste zmenšili riziko nákazy dalších pacientů. Pokud se stav dítěte zhorší, je apatické nebo naopak velmi podrážděné nebo má ztuhlý krk, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

Očkování proti spalničkám

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 19691. V současné době se podává jako součást tzv. MMR vakcíny, která v sobě zahrnuje očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se ve dvou dávkách. První dávka se podává po 15. měsíci věku, druhá za 6 až 10 měsíců po podání první dávky. Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko.

Pokud vaše dítě ještě nebylo očkováno a setká se s dítětem nemocným spalničkami, informujte o tom vašeho lékaře. V některých případech je možné zabránit onemocnění podáním léků posilujících imunitu (u dětí mladších 6 měsíců) nebo očkováním (u dětí starších 6 měsíců).

Zeptejte se na spalničky v diskuzním fóru.

Zdroje:
1 http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/MMR.htm
2 http://www.babycenter.com/0_measles_1417820.bc
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.