reklama

Seboroická dermatitida u kojenců

Seboroická dermatitida je častým kožním onemocněním kojenců. Objevuje se u nich nejčastěji mezi 3. týdnem a 3. měsícem věku*.

Příčinou seboroické dermatitidy u kojenců je zřejmě nadměrná činnost mazových žláz po narození.Seboroická dermatitida není nakažlivá a není projevem alergie. Při správné péči obvykle vymizí do několika týdnů až měsíců.

Jak seboroická dermatitida vypadá

Nejčastěji se seboroická dermatitida vyskytuje ve vlasech, odkud se šíří dále na obličej (obočí, víčka, čelo, nosní rýha). Objevit se může také v kožních záhybech v plenkové oblasti, v podpaží nebo na krku. Má podobu začervenalých míst s odlupujícími se šupinkami. Šupinky mají obvykle žlutou, béžovou, popř. až hnědou barvu. Ve vlasech se v některých případech vytvoří souvislá silnější vrstva šupinek, přes kterou prorůstají vlasy. Seboroická dermatitida dítě obvykle nijak neobtěžuje (nesvědí).

Léčba seboroické dermatitidy

V lehkých případech seboroické dermatitidy může pomoci jemné vyčesávání šupinek dětským kartáčkem a častější mytí vlasů běžným šampónem.Často se pro snadnější vyčesávání šupinek doporučuje namazat postižená místa olejem nebo mastí. Po tomto postupu by však měly být vlasy vždy důkladně umyty šampónem, protože právě přílišná mastnota vlasové pokožky je příčinou seboroické dermatitidy.

Pokud časté mytí vlasů nepomáhá nebo se seboroická dermatitida objevuje i jinde než ve vlasech, poraďte se o dalším postupu léčby s lékařem. Lékař vám může doporučit některé volně prodejné antiseboroické šampóny nebo předepsat vhodný léčivý přípravek (mast, olej nebo gel). 

Místa postižená seboroickou dermatitidou jsou náchylnější ke kvasinkové infekci. Při kvasinkové infekci je kůže červenější (podrážděnější) a obvykle svědí. V takovém případě předepíše lékař mast s protikvasinkovým účinkem.

Zeptejte se na seboroickou dermatitidu v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
*http://www.solen.cz/pdfs/der/2009/03/03.pdf
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Doporučit e-mailem

Plané neštovice Kopřivka u dětí

reklama
reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist