reklama

Ruka, noha, pusa

Ruka, noha, pusa je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí do 5 let, typické jsou podzimní školkové epidemie. Nakazit se však mohou i starší děti a ojediněle i dospělí.

Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní. Nemoc se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Virus se vyskytuje také v tekutině v puchýřcích typických pro toto onemocnění a ve stolici nemocného. Dítě je infekční zhruba jeden týden od začátku onemocnění, v některých případech je však přenašečem nemoci ještě týdny po uzdravení.

Příznaky ruka, noha, pusa

  • horečka, únava, bolest v krku - objevují se na začátku onemocnění zhruba dva dny před dalšími příznaky,
  • typická vyrážka v podobě pupínků a puchýřků v okolí úst, na dlaních rukou a na ploskách nohou. Vyrážka se může objevit také na kolenou, loktech a na hýždích. Vyrážka obvykle nesvědí,
  • afty v ústech - často je jich velké množství a jsou velmi bolestivé.

Léčba ruka, noha, pusa

Onemocnění obvykle probíhá mírně, délka nemoci je 7 až 10 dní.

Na snížení horečky na začátku onemocnění je možné podat:

  • léky s paracetamolem - je možné je podávat od narození ve formě čípků, u starších dětí je možné podat lék ve formě suspenze,
  • léky s ibuprofenem (v různé formě) - je možné je podávat až od 6. měsíce věku dítěte, nesmí se podávat dětem, které jsou dehydrované nebo zvrací,
  • dítěti nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.

Afty v ústech jsou nejnepříjemnějším projevem onemocnění ruka, noha, pusa, protože jsou bolestivé a omezují příjem potravy a tekutin. Strava v době nemoci by měla být měkká nebo kašovitá, nepříliš slaná nebo horká. Nevhodná jsou silně kořeněná, kyselá nebo naopak hodně sladká jídla, která způsobují podráždění v dutině ústní. Rodiče by měli dohlédnout na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Nevhodné jsou kyselé, horké nebo přeslazené nápoje. Lékař vám může doporučit roztoky či gely k potírání aftů, které mírní bolest a urychlují hojení.

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Kdy kontaktovat lékaře

Při běžném průběhu nemoci obvykle postačí, když svému lékaři jen zavoláte. Návštěva lékaře je nutná jen pokud onemocní dítě mladší 6 měsíců, nemoc má závažnější průběh než je obvyklé nebo pokud máte pochybnosti o určení nemoci.

Je možné onemocnět s ruka, noha, pusa opakovaně?

Onemocnění ruka, noha, pusa může způsobovat několik různých virů a proděláním nemoci vzniká imunita jen proti jednomu z nich. Pokud se tedy dítě později setká s jiným virem vyvolávajícím toto onemocnění, může onemocnět znovu.

Zeptejte se na ruka, noha, pusa v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_hand-foot-and-mouth-disease_1614.bc
http://www.cdc.gov/features/handfootmouthdisease/
http://www.mudrkropacova.cz/syndrom-ruka-noha-usta/

Foto: Maminkám.cz

Doporučit e-mailem

Spálová angína (spála) u dětí Šestá nemoc

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist