Pátá nemoc

Pátá nemoc je virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u předškoláků a mladších školních dětí. Výskyt u kojenců a dospělých je méně častý.

Pátá nemoc

Nemoc se v dětském kolektivu snadno šíří kapénkami z dýchacích cest a inkubační doba nemoci je 4 až 14 dní. Dítě je nejvíce infekční v průběhu inkubační doby a v období před objevením vyrážky typické pro toto onemocnění. Průběh nemoci je obvykle lehký, nebezpečná je pátá nemoc pouze pro děti se sníženou imunitou nebo vážnějším chronickým onemocněním.

Příznaky páté nemoci

  • hlavním příznakem nemoci je vystouplá červená vyrážka, která se nejdříve objevuje na tvářích a později se rozšiřuje na trup a končetiny. Vyrážka dítě nesvědí nebo svědí jen mírně,
  • několik dní před vznikem vyrážky může dítě pociťovat příznaky podobné lehkému nachlazení - bolest v krku, bolest hlavy, zvýšená teplota, únava,
  • u některých dětí a častěji u dospělých může nemoc proběhnout i zcela bez příznaků.

Kdy kontaktovat lékaře

I když jde obvykle o lehké onemocnění, je vhodné při výskytu vyrážky vždy kontaktovat lékaře, který vyloučí případná závažnější onemocnění, která se také projevují vyrážkou. Lékaře kontaktujte vždy, pokud má dítě zvýšenou teplotu déle než pár dní nebo má horečku vyšší než 39°C.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc obvykle nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu kromě obvyklých opatření při běžném nachlazení.

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Pátá nemoc v těhotenství

Těhotné ženy by se měly vyhnout setkání s dětmi, které prodělávají pátou nemoc, protože v případě onemocnění těhotné ženy se virus může přenést na plod a způsobit u něj vážné komplikace. Více v našem článku Pátá nemoc v těhotenství.

Zeptejte se na pátou nemoc v diskuzním fóru.

Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
http://www.babycenter.com/0_fifth -disease_1439513.bc

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Svatební mini čokoláda

Ostatní

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 18:51

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 11.9.2023 v 16:47

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.