reklama

Moučnivka

Moučnivka je časté infekční onemocnění projevující se u kojenců jako bílý povlak na sliznici uvnitř úst nebo na jazyku. Infekce není pro dítě nebezpečná.

Původcem onemocnění je kvasinka Candida albicans, která se běžně vyskytuje v ústech, v trávicím a v genitálním traktu člověka. Při přemnožení kvasinek dochází k infekci. Kojenci se nakazí obvykle od matky během porodu nebo později z prsních bradavek či při nedostatečné hygieně. Onemocnění se u kojenců obvykle projeví krátce po narození, nejčastěji okolo 10. dne života. Většina onemocnění vzniká do 2 měsíců věku, ale může se objevit také později.1

Příznaky moučnivky

Moučnivka má u kojenců podobu bílého povlaku na sliznici v ústech, na jazyku nebo na patře. Povlak je obtížné setřít a po setření se objeví zarudlá, někdy krvácející sliznice. Kojenci mohou mít podobný bílý povlak také od mléka, v tomto případě však povlak v krátké době mizí. U většiny dětí se jedná o nebolestivé onemocnění, pro některé děti je však moučnivka bolestivá. Bolest se pak projevuje především při kojení nebo krmení z lahve.

Kdy kontaktovat lékaře

Moučnivka není závažné onemocnění, přesto byste měli kontaktovat lékaře vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě tímto onemocněním trpí.

Léčba moučnivky

Moučnivka obvykle vymizí i bez léčby během několika týdnů. Pro urychlení léčby nebo při rozsáhlejším výskytu může lékař předepsat mast, která se aplikuje do úst dítěte. Kojící matky by si pak měly mastí natírat také bradavky před kojením, aby nedocházelo k přenosu onemocnění z dítěte na matku a zpět.

Prevence moučnivky

Před porodem - důkladné vyléčení vaginálních kvasinkových infekcí u matky.
Při umělé výživě - důsledně dodržovat hygienu, u nejmenších kojenců sterilizovat lahve a dudlíky po každém krmení.
Při kojení - nechat bradavky po kojení zaschnout na vzduchu.

Zeptejte se na moučnivku v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1 http://www.babycenter.com/0_thrush-in-babies_92.bc

Doporučit e-mailem

Příušnice Meningitida

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist