Menstruace po porodu

Jednou z výhod těhotenství je absence menstruačního krvácení. To, kdy dorazí první menstruace po porodu, záleží nejvíce na tom, zda žena kojí nebo ne. Každá žena je však jiná a u nikoho nejde první menstruaci přesně předpovědět.

Menstruace po porodu

Kdy budu mít první menstruaci po porodu?

Pokud nekojíte, je předpověď jednodušší. Menstruace zřejmě přijde po 4 až 6 týdnech po porodu. U některých žen se cyklus zastaví na delší dobu a, i když nekojí, k menstruaci dojde až po několika měsících. To je však opravdu výjimka, spíše očekávejte rychlé obnovení cyklu.

Naopak u kojících žen je obvyklé, že je menstruační cyklus zastaven po celou dobu výhradního kojení a často i v době, kdy už žena kojí méně často, např. jen dvakrát denně. Opět ale existují výjimky, některé ženy menstruují krátce po šestinedělí, i když pravidelně kojí.

Menstruace po porodu mohou mít jiný charakter než menstruace před porodem, krvácení může být slabší nebo silnější než dříve. Časté je nepravidelné krvácení, zvláště u kojících žen. Pokud je menstruační krvácení po porodu velmi silné v několika cyklech za sebou, raději se o tom poraďte s lékařem. S lékařem se také poraďte, pokud k obnovení cyklu nedojde do tří měsíců od ukončení kojení nebo do tří měsíců od porodu, pokud nekojíte.

Kojení není antikoncepce

Menstruační cyklus, tedy pravidelné opakování ovulace a následné menstruace, je u většiny kojících žen přerušen a k ovulaci nedochází, přesto nelze kojení považovat za spolehlivou antikoncepci. Problém tkví v tom, že první ovulace předchází první menstruaci, a k otěhotnění tedy může dojít, i když žena ještě neměla první menstruaci po porodu.

Zeptejte se na menstruaci po porodu v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 3.10.2023 v 15:27

Děti - leden-červen 2023

Těhotenství

Poslední příspěvek: 28.8.2023 v 14:27

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.