reklama

Jak naučit dítě na nočník za jeden den

29. duben 2009 Základní informace o učení na nočník najdete v článku na stránkách Maminkám.cz. Tento článek je určen rodičům, kteří mají rádi konkrétní návody.

Tento návod vychází z knihy Jak naučit dítě na nočník za méně než jeden den amerických psychologů Nathana H. Azrina and Richarda M. Foxxe (dá se koupit např. na Amazonu). Knihu nemám, ani jsem ji nečetla, návod jsem přeložila z druhé ruky ze stránek www.parentingscience.com. Metoda byla původně vytvořena pro děti s postižením, později byla prokázána její úspěšnost i u dětí zdravých. Samotná kniha má přes 180 stran. Zde uvedený popis obsahuje pouze hlavní body a pomíjí mnoho detailů, které mohou být pro úspěch důležité.

Pro jaký věk je metoda určena?

Pro úspěch metody je důležité správné načasování. Dítě by mělo splňovat následující kritéria:

 • umět se samo posadit,
 • umět chodit,
 • zůstat suché až několik hodin,
 • napodobovat činnosti,
 • poznat plný močový měchýř,
 • ukázat na část těla, kterou označíte jménem,
 • umět splnit jednoduché úkoly, např. „posaď panenku na nočník“,
 • umět si svléknout a obléknout volné kalhotky,
 • nemělo by být nemocné nebo nespolupracující,
 • nemělo by mít zácpu.

Metoda tedy vyžaduje u dítěte dosti velkou mentální vyspělost, podle autorů je vhodný věk pro její použití u děvčat 2 až 2 a ½ roku a u chlapců až 3 roky, minimální věk pak 20 měsíců u obou pohlaví.

Postup učení

Rozhodněte se, který den učení věnujete. Předem si připravte nočník, panenku se sundavací plenkou, odměny (sladkosti, oblíbené ovoce) a pití pro dítě. Místnost, ve které bude učení probíhat by měla mít podlahu, která se snadno čistí, a být dostatečně velká na hraní s dítětem (autoři navrhují kuchyň). Vhodná je podle autorů speciální panenka, která umí pít a čůrat, ale obejdete se i bez ní, jen musíte trochu více kouzlit s vodou.

Učení trvá zhruba 4 až 6 hodin. V tuto dobu by vás neměl nikdo rušit, ani sourozenci a další členové rodiny. Dítěti oblékněte volné kalhotkya mějte připravené alespoň jedny náhradní. Během učení dávejte dítěti hodně napít, aby se mu chtělo často čůrat.

1. fáze

V 1. fázi demonstrujete proces učení na nočník na panence. Dejte panence napít. Pak řekněte dítěti, že panenka potřebuje čůrat. Ukažte dítěti, jak sundáváte panence plenku, posazujete ji na nočník, počkáte až se vyčůrá a odměníte ji za to (sladkostí, ovocem). Potom společně vylijte obsah nočníku do záchodu, spláchněte a umyjte panence ruce. Po chvíli zkontrolujte panence plenku. Pokud je suchá, dostane panenka další odměnu. Pokud je mokrá, vysvětlíte jí, že velké děti nečůrají do kalhotek. Znovu s panenkou zopakujte celý proces (svlékání, posazování na nočník, čůrání, odměna, spláchnutí, mytí rukou). Zapojte do učení panenky také dítě. Proces opakujte až do doby, kdy mu dítě porozumí. Podle autorů by to mělo trvat maximálně hodinu.

2. fáze

V druhé fázi zopakujete celý proces s dítětem. Kroky, které jste předtím dělali s panenkou, budete teď dělat s dítětem. Metoda je kombinací odměn v případě úspěchu a opakování v případě neúspěchu. Proces učení by měl dítě bavit, pokud tomu tak není, je lepší učení ukončit, aby u dítěte nevznikl naopak odpor k používání nočníku.

Na stránkách Amazonu je několik stovek komentářů k této knize, přičemž převažují kladná hodnocení. Někteří rodiče však upozorňují na to, že metoda není vhodná pro úzkostlivé, bojácné děti, pro které může být učení příliš stresující.

Zaujaly mě položky, které si zákazníci kupují k této knize. Vypadá to, že když chce americká rodina naučit své dítě chodit na nočník, koupí si k tomu několik odborných příruček, instruktážní DVD pro rodiče a instruktážní DVD pro dítě.

-ir-

Doporučit e-mailem

Trocha čtení na prodloužený víkend Studie: Tempo přibírání v kojeneckém věku má vliv na riziko obezity u dětí

Komentáře k článku

 • 1. Kristina Reagovat15. 09. 2011 20:31

  Ja jsem to skousela ze svim synem cely tyden a metoda nepomohla tak uz nevim

 • 2. Lenka Reagovat03. 02. 2013 15:33

  Můj syn odmítá chodit na nočník a já už nevím, co s ním mám dělat. Je mu 2 a půl roku a nočník nemůže ani vidět. Zkoušela jsem ho dávat na záchod a taky to nezabralo. Když mu plínku seberu a dám mu slipy tak se začne hrozně rozčilovat a chce plínu zpátky. Někdy má i takové chvíle, že si nechce nechat vyměnit špinavou plínu za čistou PORAĎTE prosím

 • 3. Vladimír Reagovat17. 02. 2013 10:06

  Dobrý den máme stejný problém :(

 • 4. jarus Reagovat25. 02. 2013 14:24

  Reakce na [5]: nas maly vubec na nocnik nechodil rovnou na zachod a cural jako tatinek ve stoje.... a na curani a kakani sme se ho do zblbnuti ptaly jestli se mu nechce a vzdycky sme sli i kdyz to zrovna necuralo,jemu se totiz libilo jak to zblunka do zachodu :-D

 • 5. Zuzana Reagovat03. 03. 2013 13:18

  Stejný problém - i když čůrání je na 99% vždy do nočníku nebo do záchodu. Sám si náš 29měs. syn říká. Ale kadění je potíž. Plínu máme takřka (teď v zimě pokud není vykaděný na ven) jen na noc. Přes den v trenýrkách, ale bobek je vždy na kousek venku v gatích a do nočníku nic!! Asi párkrát se podařilo, že se sám vykadil do nočníku, ale jen přes naše doporučení sednout si, aby nebyl bobek na zemi:-)) Jak mu vysvětlit. aby si říkal i na kadění?? Demontrování na hračkách a dokonce i na nás na rodičích nezabírá...Díky za nápad:-))

 • 6. veronika vítová Reagovat23. 03. 2013 12:19

  Reakce na [3]: ahoj tak to jsem ted strašně ráda že nejsme jediný:D se mi i ulevilo mám 2,5 letého syna a mám stejný problém.Bez pleny ani ránu ,na nočník ho dávám hodně často ale bez uspěchu .Zkoušela jsem i ho nechat bez plín a dopadlo to katastrofálně ,nejen že bylo počůraný uplně všechno ,on sám hračky zem nábytek sedačka ,ale dokonce si šel i počůraný lehnout aniž by mu to vadilo...takže uvítám každý možný nápad -řešení,jsem už zoufalá nehledě na to že do školky mi ho nevezmou:(

 • 7. katka lackova Reagovat26. 03. 2013 18:58

  Nemůžu naučit mojí dceru na nočník. Bude jí 2 roky. Zkouším jí dávat na nočník ale bez výsledku. Skusila jsem jí nedávat plenky, ale to nějak nedopadlo. Tak už nevím. Děkuji za radu.

 • 8. kaculda Reagovat04. 05. 2013 23:37

  Ahoj vsem, mame 1,9 kluka.Na nocnik mi odmital sedat jeste v 1,5, obleceny ano, ale svleceny ani za nic. Ted uz si v phode sedne, ale zadnou potrebu neudela. Ptam se ho, vysvetluju, ale nic. Ted kdyz je hezky, necham ho jen ve slipech nebo teplacku a stale se ho ptam. Ale stejne se pocura a pokadi. Je fakt, ze uz mu je to mokro neprijemny, ale na nocnik si sam nerekne ani nedojde. Uz aby bylo opravdovy letni teplo a budu to zkouset znova. Jednou to da. ;)

 • 9. Lída Reagovat14. 05. 2013 13:49

  Jak to tak čtu, tak ti kluci jsou pěkní lenoši a čuňátka... to naše je to samé... za měsíc má 2roky, na nočník s problémem, pak tam sedí a kouká na pohádky, občas se tam něco povede, dostane pochvalu a za hodinu? bobek v plíně, dnes jsem to zkusila jen v teplákách, tak koukal, co mu to tam teče... dostal nové tepláčky a za hodinu bobek v kalhotách a jak si v tom velebil... zatím to nevzdávám, dnes jsem to zkusila prvně, už to dál nejde, aby pořád nosil plíny, prevít jeden... tak jsem na to zvědavá... máma nás měla 4 - podotýkám holky a do 2let jsme byly bez plen... chjo

 • 10. Anx Reagovat24. 05. 2013 18:43

  Mame 3-leteho. Pokud s nim chodime, tak se vycura, ale sam si nerekne. Kakani jen do plen. Uz jsme vyzkouseli opravdu vse - zakazy, pochvaly, 14 dni bez plen - bylo to u nas jak v pradelne (susarne). Mame i instruktazni DVD, ktere umi nazpamet...Beru jakykoliv napad.

 • 11. Anna Reagovat29. 05. 2013 16:20

  Dcera má taky 2 a půl, vidí nočník a vřešní. Její roční sestra sedí na nočníku s úsměvem, čůra, kaka a je v klidu. Na starší to nezabírá. Řve, zlobí se a říká mamino, dej me plintu. Už jsem z toho na prášky a nevím co s ní.

 • 12. Eva Reagovat12. 09. 2013 23:47

  Řešily jsme totéž. Dcera sedavala na nocniku, ale nečurala tam. Porad jsem vymyslela různé motivace pro necurat do plen, nic nezabiralo. Asi mesic před třetími narozeninami přišla s tím, ze chce trampolinu. Řekla jsem ze to bohužel nejde, ze nejsou korunky, protože musíme kupovat pliny... Nezabiralo to. Tak jsem si řekla, ze musím změnit motivaci. Nechtit aby byla plina sucha, ale aby se vycurala do nocniku. Tak jsem řekla ze za kazde vycurani dostane korunku a za kakani hned tři a ze na tu trampolinu budeme šetřit. A bylo vyřešeno. Platili jsme všichni, babička, strejda, kamarádky... A teď máme po třech měsících plinu jen na noc, to mě netrápí a přes den vůbec. A nasetrili jsme skoro na pul trsmpoliny :-)

 • 13. Zdena Reagovat13. 09. 2013 10:50

  Koukám že je to skoro všude stejný dcerce budou 2roky a během dne ji každou hodinku dávám na nočník sedí tam dobu a nic jen jí sundám dáme plínku a během chvilky je počůrana nebo udělá bobek a na nočník bohužel.

 • 14. kristyna Reagovat04. 12. 2013 14:53

  Reakce na [1]: ty jejich metody jsou na ho...o jen lzou aby si lidi tu knihu koupily a oni vydelali az bude chtit tak si tam sedne uz nevi jak by videlali dekuji

 • 15. Veronika Reagovat03. 03. 2014 12:15

  Mám vlastně stejný problém jako všichni tady. Malá má 2,5 roku a pořád si nechce říkat na nočník. Když se jí ptám, tak se vzteká a stejně se vyčůrá do plínky. Na nočníku sedí snad každou hodinu, až má z toho otlačený zadek. Dnes jsem sezbírala odvahu a začala dávat kalhotky a tepláčky. Od 7 hodin ráno do 12, než si šla po obědě lehnout, má už na sobě deváté oblečení. Párkrát jsem jí řekla ať jde čůrat a tak jsem to vychytala do nočníku, ale to nic nemění na tom, že když jsem to nestihla, tak se v klidu vyčůrala do gatí. A navíc jí ani nevadilo, že jí to studí. Pochvaly a odměny taky nezabírají. Do školky mi jí asi taky nevemou. Fakt už nevím. Zatím budu trpělivá a budeme pořád dokola sušit kalhotky na topení :(

 • 16. majka Reagovat14. 06. 2014 13:48

  Dobry den, osvedcilo se nam pri uceni na nocnik nevracet se za zadnou cenu k plenam, ..kdyztak prejit na latkove (PLASTAKY MAX. NA NOC) a posazovat, prevlikat a prat a hlavne vytrvat, jinak jste razem na zacatku.....kdyz budete hodne zoufali, vezte ze to brzy skonci...u nas to trvalo u kluka tyden a po pul roce recidiva a vse nanovo :( a pak dalsi tyden a uz dobry...az na ty noce, to jsme museli dlouho v noci budit na curani, a u holcicky to trvalo snad 3 tydny, mazec...jen to chce klid a neztracet hlavu...jednou se to naucej ;))

 • 17. Veru Reagovat28. 06. 2014 21:54

  Reakce na [16]: Malému jsou 2 a 3/4 a na nočník nechce... je to na nervy, nic nezabírá, jsem z toho špatná. Přitom je velice vnímavý, chytrý. Nechce celkově ale mluvit, dorozumíváme se ,,jeho,, řečí, je tvrdohlavý, pohodlný... sám jí, svlékne se (mikinka, tepláčky), ale pořád lítá s plínou... už nevím, vidí jít ostatní na WC, všechno napodobuje, ale tohle ne. Má v září nastoupit do školky, ale... nevím..

 • 18. Lenča Reagovat11. 09. 2014 23:12

  Ahoj Holky, my to zvládli podle tohohle povídání: http://www.erada.cz/?p=934 . Jednoduché, jasné a fungovalo to. Podpořili jsme to tím, že bylo léto, malá chodila nahatá a co nejvíc venku. Pa Lenka

 • 19. Petra Reagovat05. 11. 2014 21:15

  Ahoj, tak mám podobný problém jako všichni :) dceři bylo v září 2. roky a na nočník nechce, sice si tam po dlouhém přemlouvání sedne ale nic, občas se podaří malá kapička. Dokonce asi před měsícem, kdy jsem jí přes den dávala jen kalhotky a tepláčky celý den nečůrala vůbec, vždy jak šla spinkat a dostala plinku (odpoledne a večer) zašlo to až tak že plakala a pak nechtěla čůrat vůbec. Tak jsme zavedli zpátky plenky a doteď když se jí chce čurat tak řekne "čulat" zeptám se jí jestli jdeme na nočníček odpoví jo a jak jsme u něj tak konec. Už jsem zoufalá...

 • 20. Ala Reagovat17. 11. 2014 23:35

  No, Davídek měl 2 roky teď v říjnu.Kalhotky si sundá,ale že chce čůrat si neřekne,ani si sám na nočník nedojde.To ho tam musím vždycky poslat.Občas ho nechám doma běhat bez plínky,přijde mi,že je to zbytečné.Na čůrání a ani na kakání nemyslí.Že je počůraný,ani neregistruje.Občas se na nočníčku vykaká,občas i vyčůrá.To pak i zahlásí,ale sám se k tomu nemá.Zkusím látkové plínky,abych mu tím mokrem a kákem ty plínky znechutila.Jen doufám,že nebude opruzený.Jsme přes den často na nějaké aktivitě,takže to bude taky o mojí pozornosti.Zase ale když ho v té počůrané plínce chvilku nenechám,tak ani nepozná,jak je to nepříjemné... No jsem zvědavá,kdy to náš brouček všechno pobere...

 • 21. Ala Reagovat17. 11. 2014 23:41

  Reakce na [20]: Nevím,jestli mohu radit,náš chlapeček taky ještě nenočníkuje,ale napadlo mě,že když dcerka nemá sympatie k nočníčku,co ji přimět,aby si ten nočníček sama vyzdobila?Třeba kupte nějaké nálepky,fixy na plast.Ať si ho vyzdobí hezky sama.Posaďte na nočník panenku, nenápadně do něj nalijte trošku vody a když tam ta panenka bude sedět,řekněte dcerce,ať si nočníček sama vyzdobí pod tou panenkou.Zkuste nejprve jen kousek,další den zase jen kousek,pak jí řekněte ať se na nočníček posadí,jako ta její panenka,zase ať si vyzdobí další kousek.Prostě ať si ten nočníček oblíbí svojí vlastní činností.Nevím,jestli to zabere,ale za zkoušku by to mohlo stát...

 • 22. Ivet Reagovat13. 12. 2014 15:20

  Spadl mi obrovský kámen ze srdce.Malej měl v říjnu dva roky a celá rodina do nás neustále hustí,jak už je velkej a musí na nočník a co ty plínky,hrůza. Jenže malej si k tomu ještě nedošel rozumově,takže si myslím,že je to úplně zbytečné,nějaké nucení. Hlavně,pokud jim je jedno,že jsou v mokru,myslím,že je nic nepřiměje chtít na nočník. Taky jsem si všimla,že čím víc ho do toho nutím,tím víc nechce.Takže se uklidním a budu věřit,že si opravdu řekne sám. Protože není hloupý a vidí,jak to mají dospělí.....

 • 23. Věrka Reagovat26. 02. 2015 12:58

  Ahoj mám 4 letou dceru v listopadu ji bude 5 a stále se pokakává do kalhotek. Byly jsme na různých vyšetření, chodíme za psycholožkou a stále nic. Vyzkoušela jsem různé metody jak na ni ale stále nicnazabírá. Můžeteme někdo poradit nějakej účinej fígl jak ji to naučit? Děkuji

 • 24. Mateska Reagovat07. 04. 2015 15:24

  Může to znít neuvěřitelně, ale i banální problém může být záležitostí psychickou - většinou podvědomou. Zkuste rodinné konstelace. Díky tomu jsem se mimo jiné zbavila ekzému, který mě sužoval celý život.

 • 25. denisA Reagovat07. 07. 2015 13:52

  HOLKY chci se zeptat moje mala ma 17 měsicu a uřim ji už tyden na nocnik ted mi t po byt chodi nahata bo ma bazeek nA balkone aje teplo pokaždé se ale vyčura na podlahu a na nocnik nechce vůbec jeto jestě brzo ji učit poradte prosim dekuji za všechny názory

 • 26. zera Reagovat11. 09. 2015 13:24

  Reakce na [25]: Myslím si, že v 17 měsících je brzy, pokud to nejde, tak bych to nehrotila. Dcera se naučila na nočník přesně ve dvou letech (asi týden trvalo počůrávací období), syn má dva a půl, na nočník se vyčůrá, ale musím tam s ním jít a posadit ho, hlídat ho. Už víc jak 3 měsíce pleny nemá, ale vesela kaká a čůrá do trenek (pokud to neuhlídám preventivně). Taky nevím, co s tím, jak ho naučit, aby si sám řekl a na nočník šel - nepomáhá odměna ani trest.

 • 27. marie hrazdilová Reagovat30. 09. 2015 09:33

  Moje 19měsíční princezna při pohledu na nočník chytá amoky...Když ji chci posadit tak chytne doslova křeč a tím pokus končí:-/ to mam doma ještě tři další dítka u kterých sedani na toaletu a nočník vidí...nevím proč se ho tak bojí...

 • 28. kristin Reagovat04. 11. 2015 09:10

  :) Mám pět dětí.. tohle, vše výše zmíněné, hodně dělají pampersky. Je dobré dávat dítěti látkové pleny a speciální kalhotky přes to. Děti, naučené na pampersky- nebo tedy jakékoliv jednorázové pleny- močení necítí, neuvědomují si jej a když ano, tak mnohem hůře, než-li v látkových plenách, tato moderní doba proto pro děti a jejich návyky není příliš bezpečná. Já dávám látkové pleny a nemáme problém. Jde také hodně o to, že se všemi dětmi jsem začala používat nočníček jakmile se postavily na nožičky. Pokud se do nočníku vyčůraly, tak jsem tleskala, smála se a dávala odměny. Pokud se vyčůraly vedle nebo do kalhot či tréningových PUL kalhotek (-najdete na googlu, pokud neznáte), tak jsem vyvalila oči a trochu zvýšeným hlasem řekla "Já se zlobím!" Děti se pak na "Já se zlobím!" naučily poslouchat i na jiné věci. :) Každé učení na nočník nám pro denní dobu trvalo maximálně týden. Přes noc jsem pak nechávala látkové pleny a dítě se naučilo, že mu není příjemné být počůrané ani v noci... Tahle moderní doba je plná enuretiků a jiných potíží včetně dětských sexuálních deviací.. proč asi, vše začíná od počátku- cpeme dětem spoustu chemie a pak nevíme, co s nimi.. co s následky... ale toto vše jsou následky- a nyní nemluvím samozřejmě jen o jednorázových plenách, ale i ty k tomu patří. :) Tak snad jsem někomu trochu poradila :)

Vložit nový komentář
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

reklama
reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist