reklama

Jak měřit teplotu u dětí

Pro měření teploty se dnes nejčastěji používají digitální teploměry, které mají podobu klasického teploměru se špičkou.

Pro měření teploty se dnes nejčastěji používají digitální teploměry, které mají podobu klasického teploměru se špičkou. I když někteří výrobci slibují naměření teploty během několika sekund, obvykle je nutné nechat teploměr na místě měření podstatně déle (půl minuty až minutu), dokud není měření skutečně ukončeno. Digitální teploměry jiného tvaru (v dudlíku, čelní teploměry) bývají málokdy přesné.

Zřejmě přesné (při správném používání, kterému je třeba se naučit), ale poměrně drahé, jsou ušní teploměry využívající k měření infračerveného paprsku. Ty se mohou vyplatit, pokud je dítě často nemocné, protože měření je s nimi rychlé a pohodlné.

Pro měření teploty u dětí nepoužívejte rtuťové teploměry, protože se mohou snadno rozbít a může dojít k otravě dítěte výpary rtuti.

Měření teploty

U kojenců a batolat se teplota obvykle měří v konečníku. Aby nebylo měření pro dítě nepříjemné, naneste na špičku teploměru trochu vazelíny, dětského oleje nebo krému proti opruzeninám. Zapněte teploměr a položte dítě buď na záda a přitom mu přitlačte nohy k bříšku nebo na bříško a ruku mu položte na zadeček. Teploměr zasuňte do konečníku na zhruba 1,5 až 2,5 cm. Teploměr ponechte na místě, dokud nebude měření ukončeno. Po použití špičku teploměru vždy omyjte mýdlem a opláchněte tekoucí vodou.

U starších batolat je možné měřit teplotu v ústech. Teploměr se umisťuje pod jazyk a dítě by mělo teploměr v ústech pevně sevřít a vydržet takto po celou dobu měření. Dětem v předškolním a školním věku se obvykle měří teplota v podpaží.

Odečítání teploty při měření v konečníku

Teplota naměřená v konečníku je v průměru o něco vyšší než teplota nameřená v podpaží, ovšem při konkrétních měřeních nabývají rozdíly mezi těmito teplotami kladných i záporných hodnot v poměrně širokém intervalu (viz např. tato přehledová studie britských vědců z roku 2000). Vztah mezi teplotou naměřenou v konečníku a v podpaží je nejspolehlivější u novorozenců, u kterých se proto obvykle od naměřené hodnoty v konečníku odečítá 0,5 °C. U starších kojenců a batolat se teplota neodečítá.

Zeptejte se na měření teploty v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/320/7243/1174

http://www.solen.cz/pdfs/ped/2007/01/05.pdf

Doporučit e-mailem

Horečka u dětí Febrilní křeče

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist