reklama

Rh faktor v těhotenství

Rh faktor je dědičná vlastnost krve, která spočívá v přítomnosti či nepřítomnosti určitého antigenu na povrchu červených krvinek.

Krev obsahující tento antigen se nazývá Rh pozitivní (Rh+), krev bez tohoto antigenu Rh negativní (Rh-). V Česku má zhruba 90 % obyvatel krev Rh pozitivní a pouze 10 % Rh negativní1.

V případě, že je matka Rh negativní, ale otec je Rh pozitivní, může dítě zdědit po otci Rh pozitivitu. Rh pozitivní krev plodu může při průniku do krevního oběhu matky způsobit, že se v matčině krvi začnou tvořit protilátky, které mohou proniknout až k plodu a způsobit u něj hemolytické onemocnění. Toto onemocnění může mít za následek chudokrevnost, těžkou novorozeneckou žloutenku nebo až poškození mozku. V krajních případech může dojít k potratu nebo úmrtí plodu v děloze.

Prevence hemolytického onemocnění

V prvním těhotenství Rh negativní matky se obvykle tvoří jen malé množství protilátek, problém však nastává v dalších těhotenstvích, kdy stačí proniknutí malého množství krve plodu do krevního oběhu matky a imunitní systém matky začne vytvářet velké množství protilátek, které už mohou být pro dítě nebezpečné. Proto se matkám s Rh negativním faktorem a Rh pozitivním dítětem dává do 72 hodin po porodu injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství. Imunoglobulin se podává ženám také v dalších situacích, při kterých mohlo dojít k průniku krve plodu do krevních oběhu matky, a to zejména při:

  • potratu, interupci,
  • vaginálním krvácení během těhotenství,
  • amniocentéze a choriocentéze,
  • mimoděložním těhotenství,
  • zranění břicha v těhotenství (např. po autonehodě).

Kromě injekce po porodu dostávají Rh negativní ženy injekci imunoglobulinu již v průběhu těhotenství, a to ve 28. týdnu těhotenství. Snižuje se tak riziko tvorby protilátek na konci těhotenství.

Léčba hemolytického onemocnění

Lékaři v rámci preventivních prohlídek sledují úroveň protilátek v krvi těhotných žen s Rh negativním faktorem. V případě, že protilátky přesáhnout určitou hranici, jsou dítě i matka pravidelně sledováni na specializovaném pracovišti. Případná léčba (může probíhat jak na straně matky, tak u dítěte) závisí na stupni onemocnění.  Těžší případy, kdy by nemoc mohla ovlivnit zdraví dítěte, se řeší snižováním tvorby protilátek u matky (např. podáváním vysokých dávek antiglobulinu) a transfuzemi krve u dítěte, a to buď ihned po porodu nebo ještě před porodem v děloze. U lehčích případů zpravidla postačí fototerapie po narození jako léčba novorozenecké žloutenky.

Zeptejte se na Rh faktor v těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Zdroje:
1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rh_faktor#Rhesus_.28Rh.29_faktor
http://www.lubusky.com/clanky/27.pdf
Penka, M., Bulíková, A. a kol.: Neonkologická hematologie, Grada Publishing, a. s. 2009
http://mayoclinic.com/health/rh-factor/AN00566/
http://www.babycenter.com/0_blood-test-for-rh-status-and-antibody-screen-1480.bc

Doporučit e-mailem

Vcestné lůžko (placenta previa) Těhotenská cholestáza

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist