reklama

Vyšetření v těhotenství

V těhotenství projdete mnoha vyšetřeními a testy. Některá vyšetření jsou určena všem těhotným, jiná jsou prováděna pouze, pokud je u vás nebo u dítěte zvýšené riziko nějakého problému. Co čekat, si můžete přečíst v této sekci.

 • Amniocentéza

  Amniocentéza je prenatální vyšetření, při kterém lékař odebere z dělohy malé množství plodové vody pro laboratorní vyšetření. Provádí se nejčastěji při podezření na postižení plodu.

 • Odběr choriových klků

  Odběr choriových klků (choriocentéza) umožňuje zjistit chromozomální a genetické odchylky plodu již na konci 1. trimestru těhotenství. Vzorek tkáně, která je geneticky shodná s plodem, se odebírá z placenty.

 • Kombinovaný screening v 1. trimestru

  Kombinovaný screening v 1. trimestru je neinvazivní vyšetření, které má za cíl zjistit riziko chromozomálních odchylek plodu (Downova syndromu a dalších postižení). Riziko se stanovuje kombinovaně z věku matky, výsledků odběru krve a měření šíjového projasnění plodu.

 • Ultrazvuk v těhotenství

  Ultrazvukové vyšetření je jednou ze základních diagnostických metod v těhotenství. Využívá ultrazvukové vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů plodu i matky.

 • Zkratky z ultrazvuku

  V následující tabulce uvádíme zkratky, se kterými se můžete setkat v lékařských zprávách z ultrazvukového vyšetření v těhotenství.

 • Test na těhotenskou cukrovku (OGTT)

  Test na těhotenskou cukrovku se odborně nazývá orální glukózový toleranční test (OGTT) a provádí se obvykle mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

 • Vyšetření na streptokoky skupiny B v těhotenství

  Streptokok skupiny B je bakterie, která se běžně vyskytuje v lidském trávicím traktu. U některých žen se může rozšířit také do pochvy. Zatímco mimo těhotenství nezpůsobuje bakterie v pochvě zpravidla žádné problémy, při vaginálním porodu může dojít až k život ohrožující nákaze novorozence.

 • Seznam vyšetření v těhotenství

  Seznam vyšetření v těhotenství vychází z doporučených postupů v perinatologii vydaných Českou gynekologicko-porodnickou společností*. Všechna vyšetření jsou dobrovolná a je možné je odmítnout.

 • Zkratky v těhotenské průkazce

  V těhotenské průkazce najdete kvůli stručnosti zápisu mnoho lékařských zkratek. V tomto článku najdete jejich vysvětlení.

 • Hodnoty hCG v těhotenství

  Hormon hCG (lidský choriogonadotropin) se začíná v těle tvořit ve chvíli, kdy se embryo zahnízdí v děložní sliznici. K zahnízdění dochází zhruba týden po oplodnění a hladina hCG v těle od této chvíle postupně roste.

Zeptejte se na vyšetření v těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti na blogu Maminkám.cz.

Doporučit e-mailem

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist