reklama

7. týden těhotenství

V 7. týdnu těhotenství měří embryo zhruba 8 mm a je tedy velké např. jako borůvka. Při zjišťování délky embrya se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha embrya je nyní zhruba 1 gram.

7. týden těhotenství: prsty na rukou

Končetiny embrya získávají tvar rukou a nohou. Na rukou lze odlišit lokty a prsty. Na nohou lze odlišit chodidla. Ocásek embrya je však stále patrný, zanikne až v dalších týdnech.

Oči embrya jsou částečně překryty víčky. Viditelná je špička nosu a žilky pod tenkou kůží embrya. V ústech se tvoří jazyk. V mozku embrya se vyvíjejí obě hemisféry. Červené krvinky se prozatím vytvářejí v játrech. Později tuto funkci převezme kostní dřeň. Embryo již má také slepé střevo a slinivku břišní, která v případě potřeby produkuje hormon inzulin.

7. týden těhotenství7. týden těhotenství: budoucí maminky

Děloha má v 7. týdnu těhotenství přibližně dvojnásobnou velikost ve srovnání s počátkem těhotenství. Zvyšuje se množství krve v těle. V tomto týdnu těhotenství je její množství zhruba o 10 % vyšší oproti běžnému stavu, na konci těhotenství bude o 40 až 45 % vyšší.

V 7. týdnu těhotenství již část maminek pociťuje některé potíže, které s sebou těhotenství obvykle přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

Zeptejte se na 7. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doplňující informace

Obrázek embrya v 7. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Vysvětlivky k obrázku zleva doprava: elbow joint – loket, fingers – prsty, heart bulge –srdeční vypouklina,  tailbone – kostrč, umbilical cord – pupeční šňůra, placenta – placenta,  yolk sac – žloutkový vak, amniotic sac – plodová blána, eyelid - víčko
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 7. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Fotografie z ultrazvuku (dvojvaječná dvojčata) v 7. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 7. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Video: Vývoj plodu v 1. až 9. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Doporučit e-mailem

6. týden těhotenství 8. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist