reklama

8. týden těhotenství

Od 8. týdne těhotenství se vyvíjející dítě již nazývá plodem. V tomto týdnu měří plod zhruba 1,6 cm a je tedy velký např. jako fazole. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní něco přes 1 gram.

8. týden těhotenství: pohyby svalů

Na rukou i na nohou jsou v tomto týdnu již jasně patrné prsty, i když mezi prsty je ještě blána. Víčka téměř zcela zakrývají oči. Pokračuje vývoj uší jak z vnějšku, tak uvnitř hlavičky. Viditelná je špička nosu. Dobře patrné jsou spodní a horní čelist.

Tělo plodu se napřimuje. Ocásek je již téměř neznatelný. Začínají se vyvíjet kosti a zvětšuje se množství svalové hmoty. Svaly již mají schopnost stažení a plod se v děloze neustále pohybuje.

I když je pohlaví plodu určeno již v okamžiku splynutí spermie a vajíčka, nejsou pohlavní orgány plodu v 8. týdnu ještě vyvinuté natolik, aby bylo možné určit pohlaví plodu při ultrazvukovém vyšetření.

8. týden těhotenství8. týden těhotenství: budoucí maminky

V 8. týdnu těhotenství již maminky obvykle pociťují některé potíže, které s sebou těhotenství přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Nejčastěji je v tomto období pociťována bolest prsou doprovázená zvětšením jejich objemu. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.

Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

Zeptejte se na 8. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo sdílejte své zkušenosti a zážitky na blogu Maminkám.cz.

Doplňující informace

Obrázek plodu v 8. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Vysvětlivky k obrázku zleva doprava: knee joint – koleno, hand – ruka, umbilical cord – pupeční šňůra, placenta – placenta,  yolk sac – žloutkový vak, amniotic sac – plodová blána, brain – mozek, eyelid - víčko
Obrázek dvojvaječných dvojčat v 8. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 8. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 8. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Fotografie z ultrazvuku (dvojvaječná dvojčata) v 8. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku - jednočetné těhotenství v 8. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Video: Vývoj plodu v 1. až 9. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Doporučit e-mailem

7. týden těhotenství 9. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist