reklama

10. týden těhotenství

V 10. týdnu těhotenství měří plod zhruba 3,1 cm a je tedy velký např. jako jahoda. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 4 gramy.

10. týden těhotenství: nehty na rukou a na nohou

Většina životně důležitých orgánů plodu (např. mozek, plíce, ledviny nebo játra) již plní svou funkci,  i když budou ještě růst a vyvíjet se po celý zbytek těhotenství.

Hlavička tvoří polovinu celkové délky plodu. Čelo je nyní výrazně vystouplé, uvnitř hlavičky se rychle vyvíjí mozek. Dítěti začínají růst nehty na rukou i na nohou a jemné vlásky.

Mezi prsty již není blána. Dítě polyká plodovou vodu a kope nohama. Končetiny jsou volně pohyblivé – ruce a nohy se mohou před tělem navzájem dotknout. Přes průhlednou kůži na zádech je možné vidět páteř. Míšní nervy začínají vystupovat z míchy.

Při ultrazvukovém vyšetření je možné nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdce dítěte.

10. týden těhotenství10. týden těhotenství: pocity nevolnosti

V 10. týdnu těhotenství ještě obvykle těhotenství není na ženě navenek patrné, přesto vám již může být vaše oblečení poněkud těsné. Děloha má v tomto týdnu více než dvojnásobnou velikost ve srovnání s dobou před otěhotněním a zvětšují se také prsa. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.

Většina maminek v tomto týdnu již pociťuje některé potíže, které s sebou těhotenství obvykle přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Pocit nevolnosti po jídle či při jídle je nejsilnější právě v 1. trimestru, ve 2. trimestru by tyto obtíže měly pomalu ustupovat. Ve 3. trimestru se kvůli rostoucímu plodu potíže bohužel často znovu objevují, i když obvykle v jiné podobě (např. jako pálení žáhy).

Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.

Těhotenská kalkulačka

 

V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.

 

Zeptejte se na 10. týden těhotenství v diskuzním fóru nebo na babyplánu.

Doplňující informace

Obrázek plodu v 10. týdnu těhotenství (www.babycenter.com)
Vysvětlivky k obrázku zleva doprava: fingers – prsty, umbilical cord – pupeční šňůra, placenta – placenta, yolk sac – žloutkový vak, amniotic sac – plodová blána, brain – mozek
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 10. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Fotografie z ultrazvuku (jednočetné těhotenství) v 10. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku – jednočetné těhotenství v 10. týdnu (www.fertilityfriend.com)
3D fotografie z ultrazvuku – dvojvaječná dvojčata v 10. týdnu (www.fertilityfriend.com)
Video: Vývoj plodu v 10. až 14. týdnu těhotenství (www.babycenter.com) - na začátku je reklama, po chvíli začíná zajímavé video

Doporučit e-mailem

9. týden těhotenství 11. týden těhotenství

reklama

Těhotenská kalkulačka

reklama

reklama
reklama

nově na babyplánu

Přejít na babyplán

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist