Smutek po potratu

Potrat je pro ženu velmi bolestivý, a to nejen fyzicky, ale hlavně po psychické stránce. I když se tato událost stane na počátku těhotenství, má již žena vytvořen k budoucímu dítěti emoční vztah, a potrat obvykle způsobí velké duševní trauma.

Smutek po potratu

Dny, týdny i měsíce následující po potratu mohou být pro ženu i jejího partnera velmi obtížné. Prvotní šok může být vystřídán pocitem zklamání, smutku, depresí, zlostí, sebeobviňováním a pochybnostmi o budoucnosti. Období po potratu často provází únava a poruchy spánku. Zde je několik rad pro toto období.

Neobviňujte sebe ani partnera
Ženy se často po potratu obviňují, že nějaká jejich činnost (práce, cvičení, sexuální život) způsobila potrat. Vědecké studie však opakovaně potvrzují, že příčinou potratu nemohou být1 běžné cvičení a sex, běžná práce a jednorázové zvedání těžkých předmětů, stres, náhlé leknutí, pád nebo jiný úraz, pokud při něm nedojde k ohrožení života ženy. Většinou se jedná o náhodnou událost, která neovlivňuje budoucí těhotenství. Více viz náš článek o příčinách spontánního potratu.

Odpočiňte si
Po potratu a zvlášť po kyretáži byste se měla chovat jako v šestinedělí, hodně odpočívejte a vyhněte se fyzicky náročným činnostem. Pokud je to potřeba, požádejte lékaře o potvrzení pracovní neschopnosti (nemocenskou). Ani v tomto období nezapomínejte zdravě jíst.

Nechte partnera prožívat smutek po svém
Váš partner může prožívat svůj smutek jinak než vy a neznamená to, že by ho ztráta dítěte mrzela méně nebo více než vás. Muži se obvykle svému okolí méně svěřují se svými pocity a snaží se vypadat silní a nad věcí. Mluvte s partnerem o svých pocitech a pochybnostech, ale zároveň mu umožněte prožívat smutek po svém.

Nespěchejte na sebe ani na partnera
Nesnažte se překonat smutek co nejdříve, všechno chce svůj čas. I po delším čase mohou přijít chvilky, kdy se bolest znovu objeví, např. v předpokládaném termínu porodu apod.

Nechte rozhodnutí o dalším těhotenství na později
Po fyzické stránce může být žena připravena na další těhotenství i jen měsíc po prodělaném potratu, ale často potřebuje ona nebo oba partneři delší čas na to, aby se psychicky vyrovnali s předchozím nezdarem. Nenuťte se do dalšího těhotenství, pokud se na něj necítíte.

Neuzavírejte se do sebe
Možná budete překvapeni, kolik lidí kolem vás má podobný zážitek a může ho s vámi sdílet. Na druhou stranu se nezlobte na přátele, kteří touto zkušeností neprošli, a nebudou třeba rozumět tomu, proč se trápíte. Zároveň ale buďte dál sama sebou, pokud o věci s nikým mluvit nechcete, nenuťte se do toho.

Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud si se svými pocity nevíte rady nebo vám smutek (deprese) brání v běžném životě, můžete vyhledat odbornou pomoc. Možná pro vás bude jednodušší promluvit si o svém zážitku s někým nezaujatým, např. psychologem.

Zeptejte se na smutek po potratu v diskuzním fóru.

Zdroje:
1Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004
http://www.babycenter.com/0_coping-with-pregnancy-loss_4006.bc

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.