Kontryhel a kontryhelový čaj

Kontryhel je léčivá bylina z čeledi růžovitých. Existuje několik velmi podobných druhů kontryhele (např. žlutozelený, holý nebo pastvinný), které je od sebe obtížné rozlišit, všechny však mají stejné léčivé účinky.

Kontryhel obecný

Lidově se kontryhel nazývá husí nožka, alchemilka, rosička nebo kantík. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v severní Asii a v Severní Americe. Roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a u cest a potoků ve všech nadmořských výškách. Kvete od května do září.

Kontryhel a jeho účinky

Léčivou částí kontryhele jsou nať a listy. Sbírá se a suší v době květu, tedy od května do září. Suší se ve stínu, ve slabé vrstvě. Usušený kontryhel je bez zápachu, chuť je nahořklá.

V lidovém léčitelství se tradičně využívá odvar (čaj) z kontryhele. Využití je široké - kontryhel se používá proti průjmům, nadýmání, při zánětech dýchacích cest, při žaludečních vředech, cukrovce, jaterních a ledvinových chorobách nebo zánětech močového měchýře. Zevně se používá k omývání ran, ekzémů nebo vředů.

Významné je využití kontryhele v gynekologické oblasti - kontryhel tlumí menstruační krvácení a bolesti spojené s menstruací, je vhodný i při klimakterických potížích. Používá se také k posílení dělohy při otěhotnění a v době těhotenství.

Jak připravit kontryhelový čaj

Kontryhelový čaj připravíte tak, že do čtvrt litru vroucí vody vsypete lžíci sušeného kontryhele a necháte přejít varem, poté odvar zakryjete a necháte 15 až 20 minut louhovat. Pije se scezený, jeden až dva hrnky čaje denně. Čaj v nálevových sáčcích připravujte podle návodu na obalu.

K zevnímu použití se připravuje odvar z dvojnásobného množství kontryhele.

Bylinná směs na podporu otěhotnění

Kontryhel je obvykle nejdůležitější součástí bylinných směsí na podporu otěhotnění. Směs si můžete nechat namíchat také v lékárně. Doporučené složení je 5 dílů kontryhele, 2 díly šalvěje a 2 díly řebříčku. Čaj je možné pít po celou dobu cyklu, i když některé zdroje doporučují jeho konzumaci jen v první polovině cyklu, tedy před ovulací.

Kontryhel v těhotenství

Kontryhelový čaj je možné pít také v těhotenství, a to 1 až 2 šálky denně.

Nežádoucí účinky kontryhele

Prozatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky kontryhele.

Zeptejte se na kontryhelový čaj v diskuzním fóru.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kontryhel_obecn%C3%BD
https://nadeje-byliny.eu/module/herbal/detail?id=53
https://www.cajovydychanek.cz/clanek-kontryhelovy-caj-priprava-caje-a-ucinky-na-zdravi.html
Foto:
By Photo by and (c)2007 Jina Lee (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.