Darujte k Vánocům bezpečný porod

Skutečný dárek - Bezpečný porod

Prvních tisíc dní života, tedy od početí do druhých narozenin, jsou extrémně důležité pro celoživotní vývoj člověka. Avšak kvůli různým mýtům a pověrám je pro mnoho dětí v rozvojových zemích jejich prvních tisíc dní velice těžké. Podvýživa je zásadní problém, který zabíjí až 3,1 milionu dětí do pěti let ročně. I vy můžete pomoci situaci změnit, pomocí e-shopu Skutečný dárek.

"Moje děti jedí totéž, co já. To znamená dvakrát denně kaši. Maso máme jen výjimečně a ovoce a zeleninu moc nejíme. Co vypěstuji, to prodám na trhu, abychom měli trochu peněz na mýdlo, oblečení, cukr nebo olej," říká Mapendo, matka čtyř dětí z Demokratické republiky Kongo. Mapendino rozhodnutí je zcela pochopitelné, avšak znamená to, že pokud nenastane radikální změna jídelníčku, tak se Mapendo a její rodina připojí k více než čtvrtině lidí v Kongu, kteří mají podváhu. Navíc se v Kongu pátých narozenin nedožije každé páté dítě. Jak říká lékař Michael z Ukrajiny, "Podvýživa způsobuje mnoho dalších zdravotních problémů a nemocí, jako třeba dýchací problémy, anémii, poškození imunity či orgánů, kožní problémy, snížení výkonnosti a inteligence."

Původ podvýživy

Podvýživa má své kořeny ve stravě. Základem jídel většiny Afričanů je maniok, který má sice vysokou energetickou hodnotu, kterou potřebují pro namáhavou práci na polích a zahradách, avšak maniok má ubohé nutriční hodnoty - neobsahuje žádné bílkoviny, minerály, či vitaminy. Ovšem není to pouze nedostatek stravy který způsobuje podvýživu, podvýživa existuje i v Evropě a může se vyskytovat i u obézních lidí. Pokud je dieta člověka příliš jednotvárná a neobsahuje dostatek zásadních živin, tak může člověk trpět podvýživou, i když konzumuje dostatečné množství kalorií. Proto existuje podvýživa i například v Bulharsku či Moldavsku.

Již pro těhotné ženy je podvýživa velice nebezpečná a může způsobit komplikace již u porodu. Carol Kaburu, sestra z nemocnice Červeného kříž vysvětluje, "Vše začíná již v děloze. Špatná výživa vede k anémii. U porodu pak máte nízkou hladinu hemoglobinu a máte tendenci více krvácet." Porod je tudíž riziko pro dítě i matku, pokud je matka podvyživená. I vy můžete pomoci zabránit těmto komplikacím, pokud zakoupíte na charitativním e-shopu Skutečný dárek "Bezpečný porod", který má hodnotu zdravotnických materiálů, který zajistí pro ženu bezpečný porod. Vy zakoupíte dárek a obdržíte certifikát, zatímco samotný dárek bude doručen potřebné rodině.

Podvýživa v dětství

Pokud se porod vydaří, tak nebezpečí podvýživy nemizí. Naopak, může být pro dítě i matku ještě nebezpečnější. Člověk by měl denně zkonzumovat minimálně 1800 kilokalorií, aby mohl žít zdravý a plnohodnotný život, avšak podvýživa je tak všudypřítomná, že denně zemře kvůli hladu až 20 000 lidí. Koordinátorka mise v Kongu organizace Člověk v tísni, Michala Sedláčková vysvětluje, že nemocným dětem chybí hlavně vitaminy a bílkoviny z masa, ryb, vajíček a luštěnin. Sedláčková dále vysvětluje, že například v Angole a Kongu je častý problém, že matky špatně kojí. Nesprávné kojení vede totiž velice často u dětí ve vyvíjejících zemích právě k podvýživě.
V Angole například věří, že se při těhotenství nesmí kojit, protože by dítěti bylo špatně. Další mýtus o kojení, který je populární, je že první zažloutlé mateřské mléko není dobré pro dítě; tím se řídí méně vzdělané komunity například v Kambodže. Přitom toto mléko je nejvýživnější a obsahuje různé protilátky. V Angole také budoucí matky často vyřazují maso a další bílkoviny ze svého jídelníčku, které se jsou ovšem během těhotenství zcela zásadní. Tyto fámy jsou pro novorozence velice nebezpečné a mohou mít dopad na správný vývoj mozku i imunity.

Boj proti podvýživě

Léčba podvýživy je komplikovaný proces a stejně důležitá jako samotná léčba je také prevence podvýživy. V akutních případech je nutná hospitalizace dítěte a poté několikrát denně jsou poddávány dávky výživného mléka a léků. V méně kritických případech musí dítě pravidelně docházet s matkou do zdravotního centra, pokud je podvýživa diagnostikována brzy, tak je nutná pouze změna jídelníčku. Populární metoda léčby je pasta Plumpynut, která je složena z arašídů, sušeného mléka, vitaminů a minerálů, tudíž plná toho, co dětem s podvýživou schází. Pokud byste vy chtěli podpořit tuto léčbu podvýživy v kritických případech, je možné přes e-shop zakoupit dárek "Zdravé dětství", který má hodnotu léčivé výživy pro jedno podvyživené dítě na dva týdny.

Avšak ideálně by tato léčba nebyla nutná, a to se dá zajistit lepší prevencí a informovaností lidí o nebezpečí a příčinách podvýživy. Například v Nigeru se organizují kurzy, kde se vybere jedna žena, která má dobré hygienické a stravovací praktiky. Ona poté podstoupí školení od dobrovolníků a pracovníků mezinárodních organizací, a poté sama organizuje kurzy vaření pro svou vesnici, kde předává informace o vaření a také o hygieně a zdraví. Tento projekt je zajímavý, protože nevyžaduje dlouhodobé zapojení od humanitárních organizací. Dobrovolnice pracují se surovinami, které si ostatní ženy přinesly samy, což je velká výhoda projektu. Pokud máte zájem podpořit takovéto projekty a případně obecně zpestřit jídelníček těchto lidí, aby děti získávali potřebné živiny, můžete nakoupit například "Dvacet kuřat", které mohou rodiny vychovávat pro vajíčka, které obsahují důležité vitaminy a živiny.

Důležité je také obecné vzdělávání o benefitech pestrého jídelníčku a zdraví. Soh Peavam, třicetiletá matka dvou dětí z Kambodžy vysvětluje, "Jsem sice učitelka, ale přesto jsem nevěděla, že když jsem těhotná nebo kojím, tak bych měla víc jíst a také dávat pozor na složení stravy. Nenapadlo by mě, že třeba zelenina a ovoce jsou důležité, jak pro mě, tak pro moje dětí." V roce 2011 trpělo anémií (často spojována s podvýživou) v Kambodže 43,8% všech žen ve věku od 20 do 49.

Finálně je také důležitá dobrá hygiena, jelikož špinavá voda a absence záchodu šíří nemoci, na které jsou poté podvyživené děti více nakažlivé. Třetina světové populace nemá přístup k vylepšeným sanitačním zařízení. Defekace do keřů a nechráněných záchodů šíří průjmové a respirační nemoci, které se jednoduše dostanou do jídla, které děti konzumují, takže děti mají nejen potravu s nedostatečnými živinami, ale také s různými patogeny které poletují ve vzduchu kvůli špatné sanitaci či špinavé vodě. S tímto můžete také pomoci zakoupením dárku "Záchod" pro vylepšené sanitační prostory či "Čtyři kanystry na vodu" pro snadnější přepravování čisté vody. Další dárky můžete najít v e-shopu Skutečný dárek jako například kozu, osivo či první knížku.

Zdroje: rozvojovka.cz, skutecnydarek.cz

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.